СЕМЕЙСТВОТО

“Освен магията много обичам жените. В присъствието на жени човек се отпуска, не мисли за нищо”, споделя световноизвестният илюзионист. Според него арменците се различават от българите по това, че по-малко се развеждат. Повечето мъже, допълва той, хабят жените, а отношението към тях трябва да е по-специално. 

Астор, изглежда, е едно огромно изключение от своите сънародници, тъй като още преди повече от 20 години се е развел със съпругата си Пепа, която навремето беше манекенка, а после му асистираше при правенето на фокуси. От нея има една дъщеря - 33-годишната Арус, която той галено нарича Ари. Има и две внучета - Мелидорс и Андреа.

Дъщерята на Астор се прибра след 20 години в САЩ

Арус, която живее в САЩ повече от 20 г., се премести в София със семейството си и в момента живее при баща си. "Много съм щастлив, те са едни от малкото, които се връщат от Америка", казва Астор.

С Ари, както я нарича баща , са съпругът , който е американец от арменски произход, и двете им деца - родени там. "Внучката Андреа е кръстена на мен, а внукът Мелидос - на другия дядо", обяснява Астор. Той заминал за Лас Вегас с първата си съпруга Пепа, когато Арус била в 11-и клас. Тя останала там и скоро след това на едно парти се запознала с бъдещия си съпруг.

Децата им знаят български, защото от 2006 г. до 2011 г. четиримата живели в България, но после пак се върнали в САЩ. Арус има опит в илюзионното изкуство и вероятно пак ще асистира на баща си от време на време. "Тя беше само на 10 г. когато спечели второ място на илюзионния фестивал в Лозана", хвали я баща...ОР+



ДЪЩЕРЯТА НА АСТОР ПРАВЕЛА ДИЗАЙНА НА ПАРТИТА СЛЕД ОСКАРИТЕ


Арус или Ари, както я нарича баща й, се прибра в България 

за постоянно, след като живя в САЩ от 11-и клас. 
Hай-големият гаф, който Астор е правил на сцената, бил на световното в Лозана, където се състезавал не той, а 10-годишната му дъщеря Арус. Номерът бил смесица между пантомима и магия. Ари, както е нарича баща й, била облечена като Пипи Дългото чорапче и играела марионетка, а Астор бил кукловодът. “По едно време тя ме нервира, защото не ме слуша, аз хвърлям кръстачката и излизам от сцената.

Тогава тя трябва да среже въжетата, с които е вързана, и да продължи с номера. Но аз съм забравил да сложа ножица. И гледам детето как се опитва да скъса с ръце въже, колкото пръста й”, спомня си Астор. 


Решил да спусне завесата и да изиграят номера отново, но Арус била дисквалифицирана. “Тогава бях най-кроткият човек на света - ходя с наведена глава, моля се, а детето все ме пита: “Тати, кога ще играя”, разказва той. На последния ден от фестивала италианският представител в журито се застъпил за Арус и казал: “Абе, дете е, дайте да го пуснем, да беше баща й, да го скъсаме”. “Ако има момент, в който съм бил в безтегловност - тогава е било. От притеснение сложих 2 ножици от двете й страни”, казва Астор. Арус играла и взела второ място на световния фестивал.
По това време вече имала богат опит на сцената - 6-годишна участвала на фестивала в Карлови Вари, а на 4 г. излязла с 5-минутна програма по телевизията

Когато се родила, баща й си казал: ако беше момче, щях да го обуча за магьосник. “Но един ден тя влиза в стаята с коронния ми номер с осемте топки, как ги беше наредила в малките ръчички, не знам. Тогава си казах: ето, тя има интерес”, спомня си Астор.

След фестивала в Лозана двамата получили покана от Токио да игрят на 30-годишнината на хотел “Нюпод”. После всяко лято през ваканциите Арус пътувала с него в Кипър, Гърция, Италия, Египет и така нататък. А накрая, месец преди да завърши 11-и клас - в САЩ, където прекарала следващите 20 г. Сега обаче пак е при баща си в България и този път е решила да остане завинаги.

Преди 20 г. двамата подписали договор за работа в казино в Лафлин, Невада. Там отпразнувала абитуриентския си бал. Мениджърът на хотела, в който са отседнали, разбрал, че тя и една балерина от екипа не могли да го отпразнуват със съучениците си, и им направил голямо парти. “Тогава бяхме 12-13 души с певците и балерините. Когато станах на 14 г., и мен научиха да танцувам”, разказва Арус.


Коронният номер на Астор с осемте топки. Когато видял дъщеря си да го прави едва на 4 г., разбрал, че тя има интерес към магията.
Около 2 г. след като дошли в Щатите, тя се запознала със съпруга си Завен. Работели в заведение в Лос Анджелис, когато той я видял на сцената. Бил с компания, а шефът му чул Арус и другите да говорят на български. “Оказа се, че те са първите вносители на българско сирене в САЩ по това време. Поканиха ни на тяхната маса”, разказва тя. Скоро след това със Завен вдигнали типична арменска сватба - с над 300 гости.

“Понеже навсякъде ни се струваше скъпо, шефът на един ресторант ни предложи да ангажираме заведението за 31 декември. Така щеше да ни даде добра цена, а и да не се разправя с резервации. Но много от гостите имаха свои гости за Нова година и трябваше да дойдат с тях. Така се събрахме страшно много хора”, смее се Арус.

Точно 9 месеца след сватбата се родил синът им Мелидос, а година и 10 месеца след него - Андреа, кръстена на дядо си Астор. Двамата не знаели и азбуката, когато дошли в България през 2006 г., макар че вече били гостували няколко пъти, но за кратко. 

Сега вече четат и пишат на български. Мелидос, който става на 18 г. през октомври, дори прави уебсайтове на български. “Той вече работи. Ние се прибрахме за 5 години през 2006 г., а после се върнахме в Калифорния, за да си вземат децата дипломите за средно образование”, обяснява майка им.
Астор с внучката си Андреа като малка. Сега тя е на 16 г.
Там системата позволява на десетокласници като Андреа да се явят на изпит на материала до 11-и клас и да завършат средното си образование. Сега тя и брат й ще останат за известно време в България, а после смятат да учат във Франция, където живее баба им Пепа - първата съпруга на Астор.

И Арус като сина си се занимава с дизайн, но не на уебсайтове, а на сцени за филми и концерти. Работи в една и съща фирма от 18 г. Седалището й е в Тенеси, но догодина ще има клон и у нас. “Работехме със “Сони Юнивърсъл” и “Парамаунт Пикчърс”, правели всичко, което е от плат - пердета, сенници, тенти. После Холивуд се изнесе от Холивуд - започнаха да снимат филми в Канада и Австралия, затова и сега работим предимно по концертни сцени", обяснява Арус. Тя и екипът на фирмата например отговаряли за дизайна на сцената за концерта на “Бон Джоуви”в София през май. “Работим с фирмата, която прави самата метална конструкция и се грижим за дизайна, за това как изглежда самата сцена”, казва тя.

Покрай работата си успяла да размени няколко думи с Джулия Робъртс на снимачната площадка на American Sweethearts (“Любимците на Америка”). “Видях и нея, и Катрин Зита-Джоунс, която играеше лошата й сестра. Много мили и земни хора. Джулия Робъртс е невероятно чаровно същество. Помня, че си вземаха кафе и обяд от там, откъдето и останалите - никой не им сервираше”, разказва Арус.

Фирмата, в която работи, имa договор и с филмовия фестивал в Доха, Катар, а 5 г. е отговаряла за дизайна на късните ВИП партите след оскарите. “Беше много интересно, защото през деня това си е един асфалтов паркинг, а след няколко часа заприличва на истински парк и ресторант с тента, с палми, а на другия ден си остава пак само един паркинг”, казва тя.

Сега Арус ще се включи в подготовката на юбилейния спектакъл на баща си на 18 ноември в НДК, където той ще отпразнува 70-ия си рожден ден и 50 г. на сцената. В двата дни преди това Астор организира Grand International and Balkan Magic Convention (“Международна и балканска магична конференция”). “Ще има състезателна част, а в ресторанта ще са коктейлите до зори (Астор е собственик на заведение в София - б.а.)”. Ще присъстват и световноизвестните илюзионисти и приятели на Астор Ланс Бъртън, Джеф Макбрайд и Дейвид Стоун. За галавечерта на 18 ноември ще е готов и вторият в света магичен замък след този в Холивуд, в който Астор и Арус са показвали магиите си. “Ще запазя максимално къщата на Сенко, където ще е той, ще има музейна част. Ще направим и магично джазово заведение”, разказа още 
Астор...ОР+
Мила Попова